Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy
ALLELUJA! CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ PDF Drukuj Email

Zmartwychwstanie Chrystusa Pana jest Świętem nadziei
Życzymy by ta nadzieja na zwycięstwo
Życia nad śmiercią, Dobra nad złem, Światła nad ciemnością
Nie opuszczała Was w codzienności
oraz była źródłem natchnienia w walce o Dobro.

życzą Duszpasterze

 

Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odprawiane są o godz. 6.30, 9.00, 10.30, 12.00  oraz o godz. 18.00.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą według porządku niedzielnego.

 


 

 
TRIDUUM PASCHALNE 2015 PDF Drukuj Email

OBCHODY TRIDUUM PASCHALNEGO

Pierwsza część Triduum Paschalnego - MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej - godz. 19.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu - Ołtarz Adoracji - do godz. 23.00

Wielki Piątek
8.30 - Ciemna Jutrznia i Godzina Czytań
9.00 - 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
15.00 - Droga Krzyżowa

Druga część Triduum Paschalnego - MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

Liturgia Męki Pańskiej - godz. 19.00
Adoracja Grobu Pańskiego do 24.00.

Wielka Sobota
8.30 - Ciemna Jutrznia i Godzina Czytań
9.00 - 18.00 Adoracja przy Grobie Pańskim
10.00 - 14.00 - święcenie pokarmu na świąteczny stół (co godzinę)

Trzecia część Triduum Paschalnego - MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną - godz. 21.00
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Msze Św. o godz. 6.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
Poniedziałek Wielkanocny
- Msze św. - 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

 

Komentarz do Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego


Rozpoczynamy dzisiaj doroczną celebrację paschalnego misterium Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. Dni, które są przed nami są szczytem roku liturgicznego. Takie znaczenie, jakie ma niedziela w tygodniu, tak co do ważności i rangi ma uroczystość Wielkanocy pośród obchodów roku liturgicznego. Największe misteria ludzkiego odkupienia sprawuje Kościół, począwszy od wieczornej Mszy Wielkiego Czwartku, aż do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania. Czas ten określamy jako „Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego”. Święta paschalne to nie tyle poszczególne dni, co raczej trzy części - etapy świętowania misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa.
Część pierwszą Triduum  „Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego”,  rozpoczniemy Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartek o godz. 19.00. W szczególny sposób  uobecni ona tajemnicę  ofiary Jezusa zapowiedzianą w Wieczerniku i wypełnioną na Krzyżu. Dziękować będziemy Panu za ustanowienie Eucharystii oraz stanu kapłańskiego . Po liturgii rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanym ołtarzu adoracji do godz. 23.00. Gdy rozpocznie się Wielki Piątek adoracja (od 9.00 do 18.00) stanie się celebracją Męki i Śmierci Chrystusa.

Część drugą Triduum „Misterium Chrystusa Pogrzebanego” rozpoczniemy Liturgią Męki Pańskiej w piątek o godz. 19.00. Integralną częścią tej liturgii będzie czytanie opisu Męki Pańskiej, adoracja Krzyża oraz przeniesie Pana Jezusa do grobu. Przeżywanie tego Misterium kontynuować będziemy w sobotę, kiedy cały Kościół trwa przy Grobie Pańskim w ciszy i poście, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do Otchłani.

Etap trzeci obchodu Paschy to celebracja „Misterium Chrystusa Zmartwychwstałego”, którą rozpoczniemy w sobotę o godz. 21.00 sprawowaniem  Wigilii Paschalnej. Obchodzić ją będziemy w świętą Noc Zmartwychwstania Pańskiego , którą Kościół uważa za „matkę wszystkich wigilii”. Liturgię rozpoczniemy na zewnątrz świątyni, gdzie nastąpi poświęcenie ognia oraz zapalenie paschału, który w sposób uroczysty zostanie wniesiony do świątyni. Po liturgii Słowa rozpocznie  się liturgia chrzcielna w czasie której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, a uczestnicząc w liturgii eucharystycznej przeżywać będziemy uobecnienie paschalnej ofiary Chrystusa. Cała liturgia Wigilii Paschalnej jest radosnym świętowaniem Zmartwychwstania Chrystusa, którą będziemy głosić światu przez procesję rezurekcyjną.

Zapraszamy do udziału w liturgii Triduum Paschalnego, adoracji oraz modlitwie Liturgią Godzin wg zamieszczonego planu. Niech dla każdego z nas będzie to szczególna chwila udziału w misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego.

 


 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL